نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

دستورات قضایی و تصمیمات اداری

دستورات قضایی و تصمیمات اداری

  از زمانی که دادخواست یا شکوائیه ای تقدیم دادگاه می شود تا زمانی که حکم قطعی دادگاه صالح به مرحله اجرا درآید، پیوسته دستوراتی از جانب مرجع قضایی که به موضوع رسیدگی می کند، صادر می شود.

  این دستورات دو نوع هستند: دستورات قضایی و تصمیمات اداری

  حکم دادگاه در معنای عام هم تصمیمات قضایی و هم اداری را دربر می گیرد. اما در معنای خاص فقط شامل تصمیمات قضایی است.

دستورات قضایی

  دستورات قضایی، دستوراتی هستند که قاضی در جریان رسیدگی برای فراهم نمودن دلایل و امکان صدور حکم صادر می کند. حال این دستور را یا خود قاضی یا کسی که از جانب قاضی نیابت داشته باشد، صادر می کند.

  دستور قاضی حکم شمرده نمی شود.بنابراین دستور قضایی طی دادنامه صادر نمی شود.ابلاغ نمی شود. قابل تجدید نظرخواهی نیست. هم چنین تابع ضوابط آئین دادرسی مدنی نیست. ولی صدور دستور نباید مغایر قانون یا حقوق شخصی اشخاص باشد. مگر در موارد استثناء که آن هم به تشخیص قاضی است.

  دستور قضایی با قرار تفاوت دارد. قرارها در قوانین شکلی تعیین شده و مشخص هستند.حال آنکه دستورات قضایی پیش بینی شده    نیستند و قاضی مکلف به صدور آنها نیست. قرارها قابل اعتراض هستند.در حالیکه دستورات قضایی قابل اعتراض نیستند.

تصمیمات اداری

  تصمیم هایی که از زمان طرح دعوی و دادخواست در دادگاه و در جریان رسیدگی تا زمان اجرای حکم قطعی، از سوی قاضی اتخاذ می شوند، تصمیم اداری هستند. تصمیمات اداری یکسان نیستند و اثرات مختلفی دارند و به منظور آماده شدن پرونده جهت صدور رأی و اجرای آن صورت می پذیرد.

  تصمیمات اداری قاطع دعوی نیستند و می توان از آنها عدول کرد. هم چنین این تصمیمات را دادگاه ممکن است رأسا و به اختیار یا بوسیله درخواست طرفین دعوی اتخاذ کند. این دستورات جنبه ی اداری دارند.گرچه برای رسیدن به حکم اتخاذ می شوند.

  تصمیمات اداری انواع مختلفی دارند که از آن میان می توان به: اعطای گواهی های مورد درخواست طرفین دعوی، معاینه و تحقیق محلی، انتخاب داور، اعطای نیابت قضایی و.... اشاره کرد.

 

 

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید