نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

نفقه

گروه وکلای دادیک به عنوان وکیل درکرج و وکیل طلاق درکرج ارائه دهنده خدمات مشاوره در خصوص طلاق، طلاق توافقی است. با توجه به لزوم مشاوره و تصمیم گیری آگاهانه گروه دادیک به عنوان وکیل طلاق در کرج معتمد شما خواهد بود. در ادامه این متن در مورد نفقه توضیحاتی ارائه می دهیم.   

نفقه ی زوجه چیست؟

نفقه عبارت است از تأمین هزینه های زندگی زوجه شامل خانه ، اثاثیه منزل ، غذا ، لباس ، دارو و درمان که از لحظه ی وقوع عقد دائم بر عهده زوج محقق می گردد.شایان ذکر است در عقد موقت نفقه زوجه چنانچه ضمن عقد شرط شده باشد بر عهده ی زوج می باشد.میزان نفقه ی زوجه بر مبنای شئونات خانوادگی زن ، عرف و عادت ساکنان هر منطقه و وضع مالی مرد با مشورت وکیل طلاق درکرج تعیین می گردد و در دعاوی مربوط به نفقه در صورت عدم توافق زوجین امر به کارشناس مجرب و وکیل طلاق درکرج ارجاع خواهد شد.
البته زوجه در صورتی مستحق نفقه است که از همسر خود تمکین نماید.تمکین به معنای اطاعت زن از شوهر در  ادای وظایف زوجیت و حسن معاشرت و سکونت در منزل شوهر است و به زنی که به مفهوم خاص و عام اطاعت ننماید « ناشزه » می گویند. (مواد 1108 و 1114 و 1115 قانون مدنی )

نحوه ی مطالبه ی نفقه :

زنی که همسرش از پرداخت نفقه به وی خودداری می نماید هم می تواند شکایت کیفری و هم دادخواست حقوقی ارائه نماید.

شکایت کیفری :

در این مورد زن در برگ عادی یا برگ شکواییه شکایت خود را مکتوب نموده و به دادسرای عمومی واقع در محل سکونت زندگی مشترک ارائه می نماید . این رسیدگی به نسبت سریع خواهد بود و مرد ملزم به پرداخت نفقه جاریه زن خواهد شد و در صورت ممانعت از پرداخت بازداشت خواهد شد و النهایه در مراحل پایانی رسیدگی در دادگاه محکوم به زندان خواهد گردید. ترک انفاق جرمی است که در اصطلاح «جرم مستمر» محسوب می شود، یعنی به دفعات قابل شکایت می باشد و اگر شوهر به محض شکایت کیفری نفقه ی زن را بپردازد ولی بعد از مدت کوتاهی مجدداً از این امر سرباز زند زن می تواند مجدداً شکایت نماید.

دادخواست حقوقی :

دادخواست مطالبه ی نفقه جزء دعاوی مالی است و می بایست معادل مبلغی که در دادخواست اعلام می گردد تمبر هزینه دادرسی الصاق و به دادگاه خانواده ارائه گردد و در دادخواست، هزینه دادرسی و در صورت وجود وکیل یا وکیل طلاق در کرج، حق الوکاله وکیل خود را نیز مطالبه نماید.معمولاً مبلغ خواسته به صورت علی الحساب و موقتاً مبلغ معینی تعیین و معادل با آن تمبر ابطال می گردد تا متعاقباً از طریق ارجاع امر به کارشناسی مبلغ دقیق نفقه ی معوقه تعیین و در این صورت پس از صدور رأی ما به التفاوت تمبر الصاقی محاسبه و می بایست پرداخت گردد که البته کلیه هزینه ها جزء محکومیت های مالی شوهر می باشد.

نحوه ی پرداخت نفقه پس از طلاق :

در طلاق رجعی در زمان عده ( 3 ماه و 10 روز پس از ثبت طلاق ) مرد باید نفقه ی همسرش را بپردازد ، البته اگر طلاق به لحاظ عدم تمکین و عدم اطاعت زوجه صادر شده باشد نفقه ای به وی تعلق نمی گیرد. (ماده ی 1109 قانون مدنی ) ولازم به مشاوره با وکیل طلاق در کرج است.
نفقه در عده ی وفات :
به موجب اصلاحی سال 1381 قانون مدنی در عده ی وفات نفقه به زن تعلق می گیرد و در صورت مطالبه ی زن از اموال متوفی تأمین می گردد.

نفقه در عقد موقت :

در صورتی که زنی به عقد موقت مردی در آید و یا در اصطلاح صیغه وی گردد،نفقه به وی تعلق نمی گیرد مگر اینکه توافق به پرداخت نفقه ضمن عقد موقت شرط شده باشد. ( ماده 1113 قانون مدنی ) که با بررسی وکیل طلاق در کرج میسر است.
نفقه ی زوجه در صورت صیغه بودن یا مجنون بودن زوج :
در اینگونه موارد نفقه ی زوجه بر عهده ی پدر و پدربزرگ زوج به عنوان ولی خاص وی می باشد و چنانچه زوج ولی خاصی نداشته باشد ( پدر و پدربزرگ ) دادگاه برای زوج قیم تعیین و نفقه ی زوجه بر عهده ی قیمی است که دادگاه تعیین می نماید.
جهت مشاوره حضوری با یک وکیل طلاق درکرج، از طریق منو تماس با ما، با گروه دادیک در ارتباط باشید.
 
 
 

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید