نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

خیانت در امانت

وکیل در کرج

موسسه دادیک قصد دارد به عنوان وکیل در کرج و وکیل طلاق در کرج در این مطلب شما را با مقوله مهمی چون خیانت در امانت آشنا سازد.
در اجتماع انسان ها، اطمینان و اعتماد فی مابین افراد جامعه در تمامی روابط اجتماعی ممکن و موجود، از اهمیت اساسی برخوردار است و فاکتور اعتماد و اطمینان در ایجاد امنیت روانی و ثبات به روابط نقشی قابل توجه دارد. به همین دلیل امین بودن و پاسداری از امانت همواره به عنوان یکی از مکارم اخلاقی مدنظر بزرگان دین و سرزمین بوده و بر رعایت این صفت متعالی توصیه های فراوانی شده است. در آیه 58 سوره نساء خداوند کریم به مومنان  امر نموده است: « ان الله یأمرکم ان تودوا الامانات الی اهلها». بر این مبنا امانت داری و پاسداری از آن به عنوان یک حال ثبات بخش در اجتماع مدنظر قانون گذار قرار گرفته و نقض امانت داری و خیانت در امانت با قید ضمانت اجرای کیفری توسط قانون گذار منع گردیده است.

تعریف

در قانون مجازات اسلامی تعریفی برای جرم خیانت در امانت ذکر نشده است. با این وجود بر مبنای تعریف دو جزء این جرم (امانت و خیانت) می توان به تعریفی برای جرم مذکور دست یافت. امانت عبارت از مالی است که در اثر یکی از عقود امانی یا به حکم قانون نزد شخص سپرده شده باشد. خیانت نیز به معنای پیمان شکنی ، نقض عهد، بی وفایی و رفتار بر خلاف امانتداری، تعریف شده است.
دکتر میرمحمد صادقی جرم خیانت در امانت را این چنین تعریف نموده اند:
«خیانت در امانت عبارت است از استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود نمودن توأم با سوء نیت مالی که از طرف مالک یا متصرف قانونی  به کسی سپرده شده و بنابر استرداد یا به مصرف معین رساندن آن بوده است». (جرائم علیه اموال و مالکیت صفحه 147).
دکتر گلدوزیان در تعریف این جرم اظهار داشته اند:
«خیانت در امانت عبارت است از تصاحب، استعمال، تلف یا مفقود نمودن اموال یا اسناد به زیان مالکین یا متصرفین آنها وقتی اشیاء مزبور به عنوان اجاره، امانت، رهن، وکالت، یا هر کار با اجرت یا بی اجرت به کسی داده شده و مقرر بوده است که اشیاء مزبور مسترد شود یا به مصرف معین برسد».
ارکان تشکیل دهنده جرم:
1-رکن قانونی: رکن قانونی جرم خیانت در امانت در حال حاضر ماده 674 قانون مجازات اسلامی می باشد که مقرر داشته : «هرگاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی اجرت به کسی داده شده و بنابراین بوده است که اشیای مذکور با مداخله وکیل در کرج مسترد شود یا به مصرف معین برسد و شخصی که این اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد».
بنابراین مشمول ماده 674 در برگیرنده اموال منقول و غیر منقول، سفته، چک و قبض می گردد و از موارد مذکور در ماده حصری نبوده و تمثیلی می باشد.
همچنین علاوه بر عقود امانی هر کار با اجرت یا بی اجرت دیگری نیز در قلمرو ماده مذکور قلمداد گردیده و تحت شمول آن می باشد.
رکن مادی:
برابر ماده 674 قانون مجازات اسلامی اموال موضوع جرم خیانت در امانت بایستی تحت یکی از عقود امانی یا هر کار با اجرت یا بی اجرت دیگری به امین سپرده شده باشد. بنابراین ضروری نبوده اما در هر حال بایستی به امین سپرده شده باشد.
لازمه ی تحقق عنصر مادی جرم این است که متعاقب سپرده شدن مال، امین اموال سپرده شده را به ضرر مالکین استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود نماید.
رکن معنوی:
رکن معنوی جرم خیانت در امانت از سوءنیت خاص تشمیل شده است.
بدین شکل که سوءنیت عام جرم خیانت در امانت عبارت است از : «انجام عمل استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود نمودن مال موضوع امانت و سوءنیت خاص عبارت از قصد و اراده ورود ضرر به غیر می باشد.
لازم به توضیح است که خیانت در امانت از جرائم مفید است و ورود ضرر به مالک یا متصرف در اثر رفتار مرتکب بایستی توسط وکیل در کرج اثبات و احراز گردد. در خصوص کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خیانت در امانت می توانید با وکیل در کرج یا وکیل طلاق در کرج تماس حاصل نمایید.
 
 

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید