نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

شرایط حضانت فرزند توسط مادر

 

شرایط حضانت فرزند توسط مادرمادران به خصوص مادران ایرانی از عواطف و احساسات بالایی نسبت به فرزندان خود برخوردارند. به همین دلیل وقتی صحبت از کشمکش و ناراحتی باشد برخی از مادران این ناراحتی ها و رنج ها را به جان می خرند تا در کنار فرزندان خود باشند، به خصوص در مواقعی که در اثر جدایی فرزند به پدر تحویل  داده شود. حال با گروه دادیک همراه باشید تا به بررسی شرایط حضانت فرزند توسط مادر بپردازیم. اگر شما هم به دنبال وکیل در کرج و منحصرا وکیل طلاق در کرج هستید با ما در تماس باشید.

معنی لغوی و اصطلاحی حضانت

خوب است که در ابتدا به معنی لغوی و اصطلاحی حضانت بپردازیم. حضانت در لغت به معنی پروردن و در اصطلاح عبارت از نگهداری مادی و معنوی طفل ( پرورش و تربیت ) می‌باشد. لذا سپردن حضانت کودک به معنی سپردن سایر امور طفل به خصوص امور حقوقی به شخص نمی‌باشد. مثلا مادری که حضانت کودک با او است و پدر طفل یا پدربزرگ طفل در قید حیات باشند، حق این را ندارد که برای کودک معاملات انجام دهد یا نمی‌تواند برای کودک افتتاح حساب بانکی نماید و یا بدون اجازه پدر نمی‌تواند کودک را از کشور خارج کند.

حضانت فرزند توسط مادر

در ماده 1169 قانون مدنی سابق در شرایطی که پدر و مادر زندگی مشترکی نداشتند، فرزند پسر تا 2 سالگی و فرزند دختر تا 7 سالگی نزد مادر می‌ماند و بعد از آن پدر می‌توانست فرزند را از مادر تحویل بگیرد. ذکر این نکته هم ضروری ست که دختر و پسر به ترتیب در صورت رسیدن به سن 9 سالگی و  15سالگی از حضانت خارج شده و شخصاً تصمیم می‌گیرند که در نزد کدامیک از والدین خود یا حتی شخص ثالثی از بستگان خود به ادامه زندگی بپردازند.

اما مشکلات مادران در گرفتن حضانت فرزند در صورت جدایی معمولا در مورد فرزند پسر رخ می هد، زیرا مادر می بایست در سن طفولیت و پس از دوره شیرخوارگی حضانت وی را به پدر بسپارد. در همین راستاسال1376و در مجلس پنجم بود که در ماده 1173 قانون مدنی اصلاحیه‌ای صورت گرفت که طی آن اگر مادر عدم صلاحیت پدر را از نظر اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، قمار، فساد اخلاقی و فحشا، ابتلا به بیماری روانی، تکرار ضرب و جرح و سوءاستفاده از طفل ثابت می کرد، می‌توانست حضانت فرزندش را بگیرد.

حتی اگر عواطف و احساسات مادری که زنان درگیر آن می‌باشند و حاضرند با حداقل امکانات، حضانت فرزند خود را بر عهده بگیرند؛ از نظر اجتماعی و فرهنگی مصلحت طفل ایجاب می‌کند که در کنار مادر باشد، چون پدر نمی‌تواند بعد از مادر به نحو شایسته فرزند را مورد تربیت و پرورش قرار دهد، زیرا از نظر روحی و اجتماعی موقعیت این کار را ندارد. حال با بازبینی و اصلاح ماده 1169 قانون مدنی توسط مجلس شورای اسلامی و تأیید نهایی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام حضانت فرزندان چه پسر و چه دختر تا 7 سالگی به عهده مادر گذاشته شده و پس از آن هم که حضانت باید به پدر واگذار شود، صلاحدید دادگاه با درنظرگرفتن مصلحت طفل ضروری ست و ممکن است دادگاه پس از آن نیز فرزند را به پدر واگذار نکند.

بر همین اساس در خصوص پسر که در 15سالگی به بلوغ شرعی رسیده و می‌تواند خودش پدر یا مادر را برای ادامه زندگی و سکونت انتخاب کند، طول مدت حضانت بین مادر و پدر تقسیم شده است، یعنی مادر از بدو تولد تا 7سالگی طفل پسر را نگهداری کرده و از 7سال تا 15سال پدر می‌تواند در صورت موافقت و صلاحدید دادگاه چنانچه مصلحت طفل ایجاب نماید حضانت فرزند را عهده دار باشد.

حال با این اصلاحیه و بازبینی هایی که انجام شده مادران با خیالی آسوده تر قادر به تصمیم گیری خواهند بود و ناچار به پذیرش رنج ها و به جان خریدن آزارها نیستند، زیرا می توانند فرزندان شان را کنار خود داشته باشند. شما مادران گرامی میتوانید با داشتن یک وکیل خوب از حقوق خود دفاع کنید.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید