نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

طلاق توافقی 2

اصطلاح طلاق توافقی اگرچه در قوانین سابق به صراحت مورد اشاره قرار نگرفته بود ولی اصطلاحی رایج بین مردم و حقوقدانان بود که به دلیل رواج زیاد در سال 1392 در ماده 26 قانون حمایت خانواده به صراحت به رسمیت شناخته شد.

طلاق توافقی همانگونه که از نام آن آشکار است، طلاقی است که بر مبنای توافق زوجین صادر می شود ، یعنی دادگاه توافقات بین زوجین در خصوص مهریه ، نفقه ، حضانت ، ملاقات فرزند ، اجرت المثل ایام زوجیت ، نحله و هر توافق دیگری در خصوص اموال زوجین و غیره را به شرطی که این توافقات خلاف قانون و شرع نباشد، به صورت دادنامه تنظیم و گواهی عدم امکان سازش صادر می نماید، که بر مبنای آن زوجین می توانند به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کنند و صیغه طلاق را جاری و از یکدیگر جدا شوند.

بنابر توضیح فوق در این نوع طلاق محاکم کمترین دخالت را در تصمیمات زوجین دارند و فقط به توافقات و اراده طرفین صورت قانونی و قضایی می بخشند .به همین دلیل هم کم دردسرترین و سریع ترین راه برای جدایی زوجین است ،چرا که دیگر لازم نیست که هر یک از طرفین دعوا برای به دست آوردن سهم بیشتر در دادگاه بجنگند و جلسات طولانی جهت تشخیص حق و باطل تشکیل شوند.زوجین از قبل بر سر کلیه موضوعات فی مابین توافق کرده و دادگاه نیز به توافقات آنها احترام گذاشته و مطابق میل و اراده آنها عمل می نماید.

مطابق قانون حمایت خانواده دادگاه در صورت رسیدگی به پرونده طلاق، در صورتی که طلاق توافقی، یا به درخواست زوج باشد، اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید.

جهت تقاضای طلاق توافقی چه اقداماتی لازم است؟

این موضوع بستگی به این دارد که زوجین بخواهند شخصاً دادخواست طلاق را تقدیم دادگاه بنمایند یا از طریق وکلای دادگستری اقدام نمایند.اگر زوجین بخواهند امر طلاق خود را از طریق وکلای دادگستری انجام دهند ، صرفاً می بایست شناسنامه ها و عقدنامه و کارت ملی خود را به وکیل تحویل داده و وکالت نامه و صورتجلسه ی طلاق توافقی را امضاء نمایند تا ایشان نسبت به تقدیم دادخواست برای زوجین اقدام نماید.

کلیه کارها از ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک یا دادگستری و انجام کلیه مراحل اداری از ابطال تمبر و ارجاع و تهیه نسخ و شرکت در جلسه رسیدگی و ابلاغ رأی، توسط وکلای دادگستری انجام می پذیرد و حتی وکلا می توانند به درخواست موکلین اجرای صیغه طلاق را نیز بر عهده بگیرند و زوجین حتی در مرحله ی اجرای صیغه طلاق نیز نیازی به مراجعه به دفترخانه ندارند.(صرفاً زوجه در صورت مدخوله بودن می بایست جهت انجام آزمایش عدم بارداری مراجعه کنند).

حالت دوم این است که زوجین بخواهند خودشان به دادگاه مراجعه نمایند :

در این صوررت زوجین می بایست به همراه همدیگر به دادگاه و در شهرهایی که دفاتر خدمات الکترونیک قضایی فعال هستند به یکی از این دفاتر مراجعه و نسبت به ثبت دادخواست خود اقدام نمایند ، پس از آن که شماره پرونده و وقت رسیدگی توسط ابلاغ یا سامانه پیام کوتاه به اطلاع زوجین رسید، به دادگاه مراجعه و در وقت مقرر در جلسه ی رسیدگی دادگاه شرکت نمایند ، پس از صدور دادنامه مجدداً می بایست هر دو نفر جهت ابلاغ دادنامه و اسقاط حق تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی به دادگاه مراجعه و دادنامه را تحویل بگیرند ، پس از ابلاغ دادنامه مجدداً می بایست هر دو نفر به دفترخانه مراجعه تا صیغه طلاق را جاری و دفاتر را امضا نمایند و در نهایت پس از چند روز سند طلاق توسط سر دفتر تهیه و به زوجه تحویل می گردد.

بنا به تجربه عملی ما در محاکم فرآیند انجام طلاق توافقی در صورتی که توسط خود زوجین انجام شود به دلیل عدم آشنایی ایشان با روندها و رویه های اداری محاکم از یک ماه تا چند ماه به طول خواهد انجامید.مضافاً اینکه دعوای طلاق توافقی اگرچه ظاهری ساده دارد ولی پیچیدگی های حقوقی بسیاری نیز در دل آن نهفته است که در صورت عدم آگاهی از آنها می تواند صدمات جبران ناپذیری به حقوق افراد علی الخصوص زوجه وارد نماید.

وجود وکلای دادگستری متخصص و متبحر در مسایل حقوق خانواده از مشکلات متعددی که ممکن است در جریان یا پس از صدور گواهی عدم امکان سازش به وجود آید جلوگیری می نماید .به برخی از این مشکلات در ذیل اشاره شده است:

1-در صورتیکه زوجه بخواهد از زوج جهت مطلقه نمودن خود وکالت بگیرد نکاتی را می بایست در آن وکالت نامه لحاظ نماید که بعداً در مراحل رسیدگی و اجرای حکم با مشکلی مواجه نشود که از آن جمله می توان به حق قبول بذل مهریه ، نفقه و اجرت المثل ، اسقاط حق تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی ، وکالت در توکیل و حق عقد قرارداد با وکلای دادگستری و غیره... را نام برد.

2-در صورتی که زوجه وکالتی از زوج جهت مطلقه نمودن خود داشته باشد که حدود اختیارات آن دارای اشکالاتی باشد از جمله اینکه در آن قید شده باشد که زوجه صرفاً با بذل مهریه خود می توان تقاضای طلاق کند و زوجه قصد گرفتن مهریه خود را نیز داشته باشد یا اختیار اجرای صیغه طلاق و امضاء دفاتر در وکالت نیامده باشد و غیره... منشاء مشکلات بسیاری برای زوجه خواهد شد.

3-ممکن است پس از صدور گواهی عدم امکان سازش، زوج جهت اجرای صیغه طلاق در دفترخانه حاضر نشود، زوجه می بایست این پیش بینی را نموده و از دادگاه بخواهد مطابق ماده 36 قانون حمایت خانواده عمل نماید.

4-در صورتی که در ضمن صدور گواهی عدم امکان سازش، توافقاتی در خصوص مسایل مالی شده باشد و زوج پس از اجرای صیغه طلاق به تعهدات خود عمل ننمایند، زوجه می تواند مطابق ماده 58 آیین نامه اخیرالتصویب قانون حمایت خانواده جهت استیفای حقوق خود به دادگاه صادر کننده رأی مراجعه کند.

5-در صورتی که زوج در خصوص گواهی عدم امکان سازش متعهد به پرداخت نفقه اولاد خود شده باشد و پس از آن از تأدیه نفقه اولاد خود امتناع نماید زوجه می تواند از حقوق قانونی مقرر در ماده 53 قانون جدید حمایت خانواده استفاده نماید.

6-در صورتیکه حضانت طفل به یکی از زوجین سپرده شده باشد و شخصی که حضانت طفل با اوست مانع ملاقات طرف مقابل گردد وی جهت ملاقاتفرزند خود می تواند مطابق ماده 40 قانون جدید حمایت خانواده تقاضای بازداشت وی را تا زمان اجرای حکم از دادگاه درخواست نمایند.

7-در صورتیکه زوجه در گواهی عدم امکان سازش اقدام به بذل مهریه خود کرده باشد ولی در طول مدت عده رجوع به فدیه نماید ، زوج چه اقدامی باید انجام دهد و اصولاً در این صورت تکلیف طلاق چه می شود؟

و البته ده ها فرض و مشکل دیگر که معمولاً در خلال یا پس از صدور گواهی عدم امکان سازش اتفاق می افتد که جهت جلوگیری از ایجاد این مشکلات حتماً قبل از انجام طلاق توافقی با وکلای دادگستری سایت دادیک  تماس گرفته و مشاوره نماید.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید