نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

دعوای کلاهبرداری

وکیل در کرج

در این مقاله قصد داریم به عنوان وکیل درکرج به موضوع کلاهبرداری بپردازیم. کلاهبرداری از جمله جرایم علیه اموال می باشد. با اینکه تعریف مشخصی از کلاهبرداری در متون قانونی کشورمان ملاحظه نمی گردد، اما حقوقدانان بعضاً به ارائه تعریف هایی از این جرم عبارت نموده اند و اوصاف مشترک تعاریف مذکور در تعریف ذیل گنجانده شده است:
«کلاهبرداری عبارت است از توسط به وسایل متقلبانه توسط مرتکب، فریفتن قربانی جرم و بردن مال او».

مستند قانونی جرم

در نظام حقوقی فعلی مستند قانونی و رکن قانونی جرم کلاهبرداری ماده یک قانون تشدید مجازات، مرتکبین اختلاس، ارتشاد و کلاهبرداری مصوب 1367 می باشد که مقرر داشته : هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکتها یا تجارت خانه ها یا کارخانه ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع امیدوار نماید یا از حوادث و پیش آمد های غیرواقع بترساند و یا اسم یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه یا اموال یا اسناد یا حوالات یا قبوض یا مفاصا حساب و امثال آنها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از یک تا 7 سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم می شود». البته در مورد کلاهبرداری های خاص قوانین متفرقه ای وجود دارد که لزوم مراجعه به وکیل در کرج را مشخص می کند در این مقاله به برخی از آنها اشاره خواهد شد.

عنصر مادی

رکن مادی جرم کلاهبرداری دارای چند جزء می باشد و به همین دلیل کلاهبرداری را در زمره جرائم مرکب قلمداد نموده اند. رکن مادی جرم مشتمل بر اجزای ذیل می باشد:
الف)توسل به فریب برای بردن مال غیر (عمل مرتکب)
ب) فریب خوردن و دادن مال تحت تأثیر فریب (قربانی جرم) 
ج)گرفتن (بردن) مال توسط مرتکب جرم

عنصر معنوی جرم

 بنابراین جهت تحقق رکن مادی جرم بایستی حتما توسط به عملیات متقلبانه مقدم بر تحصیل مال باشد، قربانی جرم فریب خورده و در اثر فریب مال خود را به مرتکب بدهد و در آخر اینکه مال موضوع جرم در ید مرتکب قرار گرفته باشد.
عنصر معنوی جرم کلاهبرداری از دو قسمت سوءنیت عام و سوءنیت خاص تشکیل شده است.سوءنیت عام یعنی عمد و اراده آگاه فرد در ارتکاب فعل سوءنیت خاص یعنی قصد بردن مال غیر.
بنابراین احراز عنصر معنوی جرم کلاهبرداری بایستی در خصوص هر یک از موارد مذکور تحقیق و بررسی لازم به عمل آید.

کلاهبرداری خاص

علاوه بر کلاهبرداری (عام) مذکور در ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاد و کلاهبرداری، برخی از جرائم خاص به دلیل اهمیت موضوع آنها و تشابه عملیات مجرمانه صورت گرفته و خصوصاً وجود عامل تقلب در بسیاری از آنها، در حکم کلاهبرداری قلمداد گردیده اند و مرتکب آنها به عنوان کلاهبردار مورد تعقیب قرار می گیرد. پاره ای از مهمترین عناوین جرائم مذکور ذکر می گردد:

1-قانون مجازات اشخاصی که برای بردن مال غیر تبانی می نمایند مصوب 1307 

بر مبنای ماده یک قانون مذکور رفتار افرادی که با یکدیگر تبانی نموده و به قصد بردن مال دیگری بر همدیگر اقاله دعوا می نمایند در حکم کلاهبرداری شناخته شده است. همچنین مطابق  ماده 2 این قانون، اشخاصی که به عنوان ثالث در دعوایی وارد شده یا بر حکمی اعتراض نمایند و این عمل آنها ناشی از تبانی با یکی از طرفین دعوا برای بردن مال یا تضییع حق طرف دیگر باشد، کلاهبردار محسوب و به مجازات کلاهبرداری محکوم می گردند.

2-قانون راجع به انتقال مال غیر مصوب 1308

که بر مبنای آن انتقال مال غیربه عنوان کلاهبرداری شناخته شده و انتقال گیرنده عالم به موضوع نیز به عنوان شریک جرم محاکمه می گردد.
3-قانون مجازات اشخاص که مال غیر را به عوض مال خود معرفی می نمایند مصوب 1308
4-تقاضای ثبت ملک بر خلاف واقع و تقاضای ثبت ملک توسط وراث با علم به انتقال یا سلب حاکمیت مورث و (موضوع مواد 105 و 106 قانون ثبت).
5-تقاضای ثبت ملک توسط امین – خیانت یا تبانی متصرف برای ثبت ملک به نام دیگری یا متصرف قلمداد نمودن خود (موضوع مواد 107 و 108 و 109 قانون ثبت).
6-تحصیل تصدیق انحضصرا وراثت بر خلاف واقع (ماده 9 انحصار وراثت مصوب 1309)
7-جرم موضوع ماده 38 قانون اعسار
و...
برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد و جهت جلوگیری از بروز هرگونه ضرر احتمالی حتما با وکیل در کرج و وکیل طلاق در کرج مشورت نمایید. 
 
 

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید