نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیهیکی از موضوعات مهم در دعاوی خانوادگی استرداد جهیزیه می باشد. در این باره می توان اینگونه توضیح داد که زمانی  که عین جهیزیه موجود باشد ، مطالبه قیمت و ارزش آن وجاهت قانونی ندارد. بنابراین طرح دعوای استرداد جهیزیه می بایست بر مبنای مطالبه ی عین لیست سیاهه و یا اقلام موجود جهیزیه باشد و چنانچه زوجه ادعایی مبنی بر عدم تبرع عین جهیزیه دارد و مطالبه قیمت آن را می نماید می بایست این امر را اثبات نماید.

جهیزیه چیست؟

تعریف جهیزیه در عرف و قانون کنونی ما, اموالی است که زن بعد از نکاح با خود به خانه شوهر می برد و جزء حقوق مالی زوجه محسوب و زوجه بر جهیزیه مالکیت دارد. مهمترین نکته در دعوای جهیزیه اثبات بقاء عین جهیزیه نزد زوج می باشد.در اکثر موارد زوج با اقرار خود کار زوجه را ساده می نماید، ولی در غیر این صورت نیاز به معرفی شاهد یا دلایل  دیگر اثبات دعوا به دادگاه رسیدگی کننده می باشد.

چگونگی استرداد جهیزیه

زوجه چنانچه ادعا نماید که جهیزیه وی موجود و نزد زوج می باشد می تواند طی طرح دادخواستی در دادگاه خانواده با پیوست نمودن لیست سیاهه جهیزیه ی خود (در صورت وجود ) اقدام به استرداد جهیزیه خود نماید.چنانچه لیست اقلام جهیزیه به امضاء زوج رسیده باشد و زوج در جلسه رسیدگی لیست اقلام جهیزیه  و امضاء خود را قبول داشته و اعتراضی ننماید ، حسب الاقرار رأی مبنی بر محکومیت زوج به استرداد جهیزیه صادر خواهد شد و چنانچه زوج لیست اقلام را قبول نداشته باشد ،زوجه می تواند شهودی نیز به دادگاه تعرفه نماید تا در این خصوص با اتیان سوگند و ادا شهادت نزد دادگاه صحت وجود چنین جهیزیه ای را برای زوجه گواهی دهند.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید