نام کامل:سجاد حجازی,نام مستعار:موسسه حقوقی دادیک.آدرس سایت:www.dadic.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود

مطالبه نفقه

مطالبه نفقه

مطالبه نفقهنفقه به تعریف قانونی به معنی مسکن و لباس و اثاثیه منزل است که به طور متعارف با وضعیت زن متناسب باشد و پرداخت آن بر عهده شوهر است.البته مواردی که در قانون ذکر شده است به عنوان نمونه آمده است و جنبه ی انحصاری ندارد به طوری که امروزه هزینه های درمان و نظافت و بهداشت و آموزش زن را نیز می بایست به موارد فوق اضافه کردو جز موارد نفقه نام برد. در کل شوهر به عنوان ریاست خانواده تأمین معاش زن و فرزندان خود را عهده دار است و می بایست کلیه مخارج زندگی افراد تحت تکفل خود را پرداخت نماید و زن می تواند نسبت به مطالبه نفقه خود در صورت مشکلات خانوادگی اقدام کند واز طرفی زن هم موظف به تمکین از شوهر خود می باشد. در پرونده های نفقه اصولاً اختلاف دیدگاه زوجین در این مورد است که زن مدعی عدم پرداخت نفقه توسط شوهر است و شوهر نیز مدعی عدم تمکین زن می باشد.

توجه داشته باشید که «هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق مطالبه نفقه نخواهد بود».بنابراین زن می بایست همواره با شوهر خود زندگی کند و با او در اداره خانواده همکاری نماید و ریاست او را بر خانواده بپذیرد ( تمکین عام ) و در خصوص برقراری رابطه جنسی بدون عذر مشروع از ادای وظایف زناشویی امتناع نورزد (تمکین خاص)، در این صورت شوهر موظف به پرداخت نفقه همسر خود می باشد و در صورت امتناع از پرداخت نفقه زن می تواند بر علیه وی هم شکایت کیفری نماید و هم دادخواست مطالبه نفقه به دادگاه تقدیم نماید.

حال سوال اینجاست که وقتی اختلاف شود که شوهر نفقه زن خود را نداده است یا اینکه زن تمکین نکرده است و باعث عدم پرداخت نفقه شده است؟ چگونه باید این اختلاف حل شود:

رویه محاکم بر اینست که بار اثبات عدم تمکین بر عهده مرد است.یعنی زن به صرف اثبات رابطه زوجیت مستحق مطالبه نفقه است و این شوهر است که باید به دادگاه اثبات نماید که یا نفقه ی همسرش را پرداخت کرده است یا همسرش از وی تمکین نکرده و بنابراین مستحق مطالبه نفقه نیست.

دعوای الزام به انفاق از طرف زن معمولاً با دعوای الزام به تمکین از طرف شوهر به صورت همزمان طرح می شود و همانطور که زن خواهان پرداخت نفقه خود است ، مرد هم خواهان تمکین زوجه خود است.

زوجه همانطور که گفته شد می تواند علاوه بر طرح دادخواست حقوقی از طریق دادسرا نیز مطابق ماده 53 قانون حمایت خانواده جدید همسر خود را مورد تعقیب کیفری قرار دهد و در صورت اثبات ترک انفاق، شوهر به تحمل حبس تعزیری درجه شش محکوم می شود.

دعوای مطالبه نفقه و همچنین دعوای الزام به تمکین که جز دعاوی خانوادگی می باشد ,دارای ظرافت های حقوقی بسیاری در مرحله اثبات می باشد که تشخیص حق و باطل را در این گونه دعاوی خانوادگی  بسیار سخت کرده است .از جمله موارد ذیل که می بایست به صورت جداگانه بررسی و مورد دقت قرار گیرد:

  • در صورتی که بودن زن در منزل مشترک متضمن خوف یا ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن چه اقدامی می بایست انجام دهد؟
  • در صورتی که اختیار تعیین منزل در هنگام عقد به زن داده شده باشد و زن نخواهد در محل تعیین شده توسط شوهر زندگی نماید، موضوع تمکین زوجه چگونه خواهد بود؟
  • در صورتی که شوهر توان پرداخت نفقه همسر خود را نداشته باشد آیا می توان او را مورد تعقیب کیفری قرار داد و در این صورت زن چه اقدامی می تواند برای مطالبه نفقه خود انجام دهد؟
  • گرفتن حکم طلاق از طریق الزام زوج به پرداخت نفقه دارای چه شرایطی است ؟
  • آیا زن می تواند برای مطالبه نفقه فرزندان تحت حضانت خود نیز به دادگاه خانواده دادخواست بدهد؟

اگر زن باکره باشد می تواند برای مطالبه نفقه خود تا زمانی که شوهر کل مهریه او را پرداخت نکرده اقدام نماید و الزامی برای تمکین ندارد.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

دعوی

ایران، کرج، میدان نبوت، جنب شورای حل اختلاف، ساختمان معین، واحد 6

026-32565365 

026-32553214

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید